Lezing ‘Den Dooden Draad’ door Alex Vanneste

Emeritus Professor Alex Vanneste vertelt over ‘Den Doodendraad’, het elektrische hek dat de Duitsers tijdens de Eerste Wereldoorlog bouwden tussen België en Nederland. Daarbij besteedt hij uitgebreid aandacht aan de beruchtste passeur/smokkelaar van Beerse.
Lezingen

Praktische gegevens

GC ‘t Heilaar
22-01-26
Ontvangst 13:45
Aanvang 14:00
Einduur 16:00
Voor iedereen
Aantal plaatsen resterend: 50
Prijs: 10,00 euro voor leden
Prijs: 15,00 euro voor niet leden
Op voorhand inschrijven verplicht

Tijdens Wereldoorlog I werd door de Duitse bezetter in het late voorjaar van 1915 een elektrisch hek gebouwd op de grens tussen het bezette België en het neutrale Nederland, in de volksmond ‘Den Doodendraad'’ genoemd. Deze draadversperring was 332 kilometer lang en stond onder dodelijke elektrische spanning.

Die ‘Doodendraad’was bedoeld om de stroom vluchtelingen van onder meer jonge mannen, die via Nederland en Engeland naar Frankrijk wilden om zich aan te sluiten bij de geallieerde legers, en Duitse deserteurs tegen te houden. Ook moest het hekwerk verhinderen dat spionageberichten uit bezet gebied via Nederland geallieerde spionagediensten bereikten en diende het om smokkel tegen te houden.

Em. Prof. Dr. Alex Vanneste was sinds 1970 verbonden aan de Universiteit Antwerpen. De laatste jaren spitste zijn onderzoek zich vooral toe op de geschiedenis van WOI, de vluchtelingenproblematiek en spionage tijdens WOI.

Hij geldt als expert in de geschiedenis van ‘Den Doodendraad’ en verzekerde ons tijdens deze lezing uitgebreid aandacht te besteden aan de beruchtste passeur/smokkelaar van Beerse.

Op 4 augustus 2026 kunnen we met zijn allen, dankzij onze fietsgids Willy, langs Den Doodendraad fietsen. Noteer alvast die datum.