Lezing Dr Thomas Nys - 25.09.2025
MACHT werd vroeger vooral uitgeoefend door de vrijheid van mensen aan banden te leggen,
door ze fysiek op te sluiten (bv. gevangenissen), ze te bedreigen (bv. straffen), of door middel van boetes (bv. hardrijden) en accijnzen (bv. sigaretten).
Vandaag lijkt die vrijheid misschien groter dan ooit, maar leven we in een Tijd van BEINVLOEDING: op allerlei manieren proberen overheden en bedrijven ons te 'sturen'.
In de jaren '70 van de vorige eeuw vonden er belangrijke ontdekkingen in de gedragswetenschappen plaats die het menselijk gedrag in grote mate voorspelbaar hebben gemaakt. Die inzichten werden gebruikt om het gedrag op efficiënte wijze te beïnvloeden.
Soms gebeurde dat met goede bedoelingen, bijvoorbeeld, om mensen te behoeden van keuzes die catastrofaal zouden kunnen zijn (door ze te 'sturen' naar een gezonde levensstijl of te beschermen tegen financiële rampen), maar vaak was het motief eigenbelang.
Met de komst van het INTERNET en de SMARTPHONE zijn de manieren om gedrag te manipuleren eindeloos geworden, en lijken we volledig in de greep te komen van Big Tech.
Er is dus nood om ons te BEZINNEN:
wat is vrijheid,
wat is autonomie,
en wat is manipulatie?
Tekst: Dr. T. Nys // Foto's: M. Delaere en F. Van Leemputte - klik op de LINK op de linker kant van dit artikel.

NEOS Digizine - 26 December 2025
NEOS DIGIZINE is de leden Nieuwsbrief. Dit is de editie van 26 december 2025

Einde van de NEOS campagne "Neos met een hart"
NEOS sluit campagne "Neos met een hart"

NEOS Digizine - december 2025
NEOS DIGIZINE is de leden Nieuwsbrief. Dit is de editie van december 2025.
