17/06/2027 - Voordracht Thijs Mauroo "Het journaal maken in tijden van fake news"

Dagelijks volgen we het journaal op radio en televisie. Wat voor ons vanzelfsprekend lijkt is het resultaat van een uitgebreid en zorgvuldig proces. Maar sta je er wel eens bij stil hoe dat nieuws precies tot stand komt? VRT-journalist, verslaggever en eindredacteur Tijs Mauroo neemt je mee achter de schermen en toont hoeveel mensen en stappen er nodig zijn om het nieuws tot bij ons te brengen. Aan de hand van filmpjes kijken we live mee in het redactiesysteem, volgen we binnenkomende nieuwsberichten en telexen, en zien we hoe informatie grondig wordt gecontroleerd om ‘fake news’ te vermijden. Na deze inkijk zal kijken naar Het Journaal nooit meer helemaal hetzelfde zijn.
Lezingen

Praktische gegevens

De Brug Kluisbergen
17-06-27
Ontvangst 14:30
Aanvang 15:00
Voor iedereen

Tijs Mauroo is sinds 2001 bij de VRT aan de slag. Getrouwd, vader van een tiener en pluspapa van twintigers. Hij is meestal vliegende reporter voor allroundnieuws uit de regio's West- en Oost-Vlaanderen.
soms ook eindredacteur van het Journaal.

Ik vertel in drie delen wie het journaal maakt (hoeveel mensen daarvoor nodig zijn en welke functie ze bekleden),waar wij onze verhalen halen (bronnen, telexen, sociale media). Ik neem de mensen 'live' mee naar de binnenkomende telexen, die we samen bekijken. Ik toon ook hoe we binnenkomend nieuws controleren (fake nieuws vermijden). Vanuit de praktijk toon ik ook hoe we heel praktisch in enkele uren een journaalitem maken en kijken we samen naar Het Journaal van 19u van die dag in opbouw. Tijdens de lezing toon ik ook filmpjes om mijn verhaal te illustreren.

Ook Interessant

Sandra Pirrera
Lezingen

27/10/2026 - Voordracht 'Slaapwel' door Sandra Pirrera

Slaapwel: over slapen en slaapproblemen. In de voordracht 'Slaapwel’ staat slaap in de midden en late volwassenheid centraal. Voor iedereen die graag wil weten hoe slapen doorheen het leven verandert en wat een goede nachtrust kan bevorderen. De lezing omvat een inleiding over slaap en slapen doorheen de jaren, de meest voorkomende slaapstoornissen en hun behandeling (slapeloosheid, slaapapneu, rusteloze benen), gebruik van medicatie, de relatie met o.a. menopauze, pijn, eenzaamheid, mantelzorg en uiteraard vele tips voor een betere nachtrust. Zie ook het boek 'Slaapwel' https://www.lannoocampus.be/nl/slaapwel.

Stevendefoer 3096 Koenbroos 900X1200 (002)
Lezingen

01/12/2026 - Voordracht door Steven De Foer: "Donald Trump na de midterms: laat de dictator zich nog aan banden leggen?"

De hedendaagse Amerikaanse politiek wordt gekenmerkt door een groeiende polarisatie, waarbij sabotage, obstructie en strategische tegenwerking centraal lijken te staan in de relatie tussen verschillende ideologische kampen. In zijn lezing duikt journalist en auteur Steven De Foer diep in deze dynamiek, met bijzondere aandacht voor de rol van Donald Trump en de Democratische partij.

Piano's Maene
Daguitstappen en bedrijfsbezoeken

25/11/2026 - Bezoek Piano's Maene in Ruislede

Piano’s Maene werd opgericht in 1938 en groeide ondertussen uit tot de grootste pianospecialist van Europa. Vandaag stelt het bedrijf zo’n 90 medewerkers te werk in België en Nederland. Wij krijgen de unieke gelegenheid om een kijkje te nemen achter de schermen van dit bijzondere familiebedrijf. Het bedrijfsbezoek bevat een rondleiding in het Chris Maene Atelier en wordt bovendien afgesloten met een kort maar zeer uniek concert. Gedurende een half uur kan de luisteraar niet alleen een laagdrempelige reis maken door de muziekgeschiedenis, maar ook door de pianogeschiedenis: elk muziekwerk wordt immers gespeeld op een andere piano uit de geschiedenis, van klavecimbel, over pianoforte tot en met de hedendaagse vleugelpiano. Onze rondleiding wordt verzorgd door Koenraad Verstichele, oprichter en dirigent van het Quilisma Ensemble en dirigent van de Gregoriusgilde, beide uit Oudenaarde. Met zo’n deskundige gids mogen we ons verwachten aan een bijzonder boeiende en professionele rondleiding, met ongetwijfeld heel wat interessante verhalen over piano’s, muziek en vakmanschap.