Geen dader onbekend: DNA als sleutel tot onopgeloste moordzaken - Sofie Claerhout

Ontdek hoe baanbrekend DNA-onderzoek vastgelopen moordzaken kan oplossen.
Lezingen

Praktische gegevens

De Meermin, Abdij van Roosenberglaan 6 Waasmunster
16-09-25
Ontvangst 14:00
Aanvang 15:00
Einduur 17:00
Voor iedereen
Aantal plaatsen resterend: 78
Neos Waasmunster: 15,00 euro voor leden
Neos Waasmunster: 25,00 euro voor niet leden
Op voorhand inschrijven verplicht

Kan genetica helpen in strafrechtelijk onderzoek daders van onopgeloste moorden te ontmaskeren? Moordenaars laten sporen na op de plaats van de misdaad. Speurders kunnen hun DNA door een databank van veroordeelden en verdachten halen. Als er geen identieke overeenkomst en geen andere bewijzen gevonden worden, dan spreekt men van een cold case.

En hier komt geneticus Sofie Claerhout (Ieper, 1993) op het toneel. Zij ontwikkelde een doeltreffende manier om aan de hand van het mannelijke Y-chromosoom de familieleden van een dader te identificeren, en zo een nieuwe groep van verdachten onder de aandacht van de onderzoekers te brengen.

Dr. Sofie Claerhout promoveerde als eerste in België tot doctor in de Forensische Genetica. Aan de KU Leuven onderzoekt zij het enige stukje DNA dat ze zelf niet heeft: het mannelijke Y-DNA. Op basis van haar wetenschappelijke inzichten ontwikkelde dr. Claerhout een krachtig hulpmiddel om vastgelopen moordzaken op te lossen via grootschalig verwantschapsonderzoek.

Ook werkte ze mee aan een wetswijziging (29/2/2024) die de mogelijkheden van DNA-opsporing aanzienlijk uitbreidt. Sofie Claerhout ontving verschillende prijzen voor haar wetenschappelijk werk over de rol van stamboomonderzoek bij moordzaken, naast de Jaarprijs van wetenschapscommunicatie van de Koninklijke Academie.

Meer info: www.CSY-Leuven.be

Praktisch:

Dinsdag 16 september 2025
De Meermin, Abdij van Roosenberglaan 6 Waasmunster. Polyvalente Zaal

Leden Neos Waasmunster 15€
Leden Ferm Sombeke 15 €
Andere geïnteresseerden 25 €

Inschrijven door ten laatste tegen 11 september 2025 te storten op rekening Neos Waasmunster BE81 8002 1031 9724 met als vermelding ‘Claerhout’ en de naam van wie komt. Inschrijven kan ook via de rode knop op de website.

Programma:

14:00 Koffie met gebak in De Bistro
15:00 Voordracht in de Polyvalente Zaal B.

Georganiseerd door Neos Waasmunster, i.s.m. Ferm Sombeke

Deel deze activiteit: