Geheim België. De geschiedenis van de Belgische inlichtingendiensten - Kenneth Lasoen (14 april 2026)

We vernemen meer over het ontstaan en de werking van de Belgische inlichtingendiensten, wat hun rol geweest is bij grote momenten van angst of crisis in België en hoe de dreigingen werden bestreden.
Lezingen

Praktische gegevens

De Meermin, Abdij van Roosenberglaan 6 Waasmunster
14-04-26
Ontvangst 14:00
Aanvang 15:00
Einduur 17:00
Voor iedereen
Aantal plaatsen resterend: 118
Neos Waasmunster: 15,00 euro voor leden
Neos Waasmunster: 25,00 euro voor niet leden
Op voorhand inschrijven verplicht

Prof. Dr. Kenneth Lasoen (°1985) komt toelichting geven bij het standaardwerk dat hij publiceerde over de geschiedenis van Belgische Inlichtingen- en Veiligheidsdiensten: Geheim België (Lanoo 2020).

Zijn boek  biedt een overzicht van de geschiedenis van de Belgische inlichtingendiensten vanaf het ontstaan van België tot de dag van vandaag. Het gaat ook in op hedendaagse veiligheidsproblemen en uitdagingen, en op de manier waarop veiligheidsdiensten gezien worden in de Belgische context. Tot slot raakt Geheim België aan maatschappelijke fenomenen in de politieke en sociale geschiedenis, zoals de Schoolstrijd, verzuiling, democratisering, de arbeidersbeweging, de vredesbeweging, privacy en het debat over fundamentele rechten.

Met zijn lezing schetst Lasoen de werking van de veiligheidsdiensten vroeger en nu, met al zijn mogelijkheden en beperkingen. Hij raakt aan de belangrijkste thema's en gebeurtenissen in de Belgische en Europese geschiedenis en zet zijn publiek aan om zich verder te verdiepen in die thema's. We krijgen heel wat leestips over geheime diensten, terrorisme, radicalisering en veiligheid.

Lasoen studeerde geschiedenis in Gent en Leuven. In Cambridge behaalde hij een Master Inlichtingen- en Veiligheidsstudies en studeerde Veiligheid en Defensie aan de Koninklijke Militaire School. Sindsdien legt hij zich toe op de studie van geheime diensten en onderzoekt actuele internationale veiligheidskwesties.  Hij is gespecialiseerd in counterintelligence, hybride dreigingen en inlichtingenanalyse. Zijn brede kennis van inlichtingen en veiligheid past hij toe als docent van de vakken ‘Intelligence’ en ‘Actuele veiligheidsvraagstukken’ aan de Universiteit Antwerpen, en hij geeft ook les bij Europese inlichtingendiensten. Zijn volgende boek Schaduwoorlog komt uit eind 2025.

Praktisch:

Dinsdag 14 april 2026
De Meermin, Abdij van Roosenberglaan 6 Waasmunster. Theaterzaal.

Leden Neos Waasmunster 15 €
Leden Ferm Sombeke 15 €
Andere geïnteresseerden 25 €

Inschrijven door ten laatste tegen 8 april 2026 te storten op rekening Neos Waasmunster BE81 8002 1031 9724 met als vermelding ‘Lasoen’ en de naam van wie komt. Inschrijven kan ook via de rode knop op de website.

 

Programma:

14:00 Koffie en gebak in De Bistro
15:00 Voordracht in de Theaterzaal

Georganiseerd door Neos Waasmunster, i.s.m. Ferm Sombeke

Deel deze activiteit: