Verslag Elixir d Anvers

Op 7 en 8 april bezochten we de likeurstokerij Elixir d'Anvers

Op 7 april bezochten 35 leden dit bedrijf en op 8 april waren 34 anderen aan de beurt. Onze gids Liliane vertelde boeiend over dit bedrijf. Het werd in 1894 opgericht door François De Beukelaer, een boerenzoon die na twee jaar studies in geneeskunde en farmacie besliste om op zoek te gaan naar een middel tegen maag- en darmklachten. Hij zette zich aan de keukentafel en na lang proberen met mengen  van kruiden werd de Elixir geboren. De gele kleur komt door het gebruik van saffraan als 44ste ingrediënt.

Hij huwde met de juiste vrouw, had veel relaties en vooral… zijn product was lekker dus het werd een succes.

De firma ging lang over van vader op zoon of broer en is nu in handen van de familie Nolet de Brouwere, die als enige het geheim recept van het elixir kent.

Na de uitleg van onze gids over het prachtige gebouw bezochten we het nog authentieke bureau van de directeur en daarna de stokerij zelf, die er ook nog hetzelfde uitziet, met de jutten zakken om het kruidenmengsel in te maken. In de alambiks wordt er suiker en alcohol aan toegevoegd en dan kan het proces beginnen. Het elixir moet daarna nog maanden rijpen in houten vaten.

Nog een paar weetjes:

1. Het elixir beschikt over een diploma getekend door Louis Pasteur.

2. In 1956 kocht men een bedrijf uit Spa over en dus maken ze nu ook al 60 jaar Elixir de Spa.

3. De houten vaten werden vroeger in Antwerpen gemaakt maar komen nu uit Amerika.

4. De drank wordt nog altijd gebruikt om darmkolieken bij paarden te helpen oplossen. Het zieke paard krijgt gewoon een fles in zijn mond gestoken.

5. Het olifantje Kai-Mook kreeg het elixir tijdens zijn eerste levensdagen.

6. De naam komt van het Arabische woord al-iksir wat levenswater betekent.

En dan was het tijd voor drie proevertjes en die smaakten zeker.

Na het bezoek kregen we nog een drankje in De Jordaan en iedereen was weer tevreden over de namiddag.

Marina